AMROX

From Wiki
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Kŕdeľ Amroks; Autor: Mirka Rueda Rodriguez http://www.mirkawolf.com/
Kohút Amroks; Autor: Mirka Rueda Rodriguez http://www.mirkawolf.com/

Tiež sa u nás uvádza ako Amroks, Amrokska, v anglicky a nemecky hovoriacich krajinách je to Amrock, čo je zrejme aj pôvodný a správny názov (Amrock vzniklo zrejme ako skratka z "American Rock").

Znáška 200 - 220 vajec
Hmotnosť vajca 60 g
Farba škrupiny krémovo hnedá
Hmotnosť kohúta (3000) 3500 - 4000 (4500) g
Hmotnosť sliepky 2500 - 3000 (3500) g

Jedná sa o Stredne ťažké mäsovonosivé plemeno. Chová sa iba v jednom modrosivom pásikavom farebnom ráze.

Krajina pôvodu: Nemecko

Pôvod: Amrock plemeno bolo vyšľachtené z rovnakého materiálu ako tzv. Plymouth Rock (PLYMUTKA). Obe môžu byť svojim spôsobom považované za jedno plemeno s dvoma podtypmi: Plymouth, ktoré bolo pôvodne na začiatku chované za účelom výstav a Amrock, ktoré bolo od začiatku vzniku plemena až do času cca pred 40 rokmi (teda cca 1970) chované hlavne pre svoje úžitkové vlastnosti. Pri Amrock bol vzhľad dlhú dobu úplne nepodstatný, dali prednosť vyššej znáške, rannosti nosníc a rýchlosti operovania kurčiat.

Po druhej svetovej vojne boli poslané z USA úžitkové pásikavé sliepky do Nemecka ako pomoc pri obnove krajiny. Keďže tieto sliepky sa značne líšili od britských, resp. európskych pásikavých sliepok, štandardizovali sa v roku 1958 ako nové plemeno pod názvom "Amrock"

Do roku 1950 bola Amrock veľmi populárna ako úžitková sliepka a bola chovaná aj komerčne po celom svete. Medzičasom však boli vyšľachtené úžitkovejšie znáškové hybridy a keďže tieto sa stali v hydinárskom priemysle ziskovejšími, Amrock zostal ako plemeno pre malochovateľov. Títo vylepšili typ a farbu a v súčasnosti tieto zvieratá, čo sa týka krásy sú porovnateľné s Plymouth Rock plemenom.

Farba peria: Základná farba operenia je čierna so širšími sivobielymi pásmi,ktoré prebiehajú cez telo priečne. U kohúta je sivobiely pás rovnako široký ako čierny pás.U sliepok je biely pás užší (čierny pás je zhruba dvakrát širsí ako svetlý),preto sa sliepka zdá tmavšia ako kohút. Šírka pásov závisí od velkosti peria na jednotlivých čaastiach tela. Základ pásikovania je v priečnej pásikavej kresbe peria, pri čom na každom pere je čierny hrot. Vďaka rozdielu v sfarbení možno pomerne skoro rozoznať svetlejších kohútikov od tmavších sliepok.

Stručný popis: Kohút má telo stredne dlhé, široké, hlboké a plné. Ozdobou hlavy je stredne veľký listový hrebeň s piatimi zubmi. Oči sú vystuplé, červenohnedej farby, tvár hladká, červená. Ušnice sú oválne, hladké a tiež červenej farby. Krk je stredne dlhý s bohatým sedlovým závesom. Trup je rovný, chvost široký, plný, pravidelne utváraný, nasadený pod uhlom 135 stupňov. Beháky sú stredne veľké, žltej farby. Sliepka sa tvarom tela podobá kohútovi, okrem rozdielom podmieneným pohlavným dimorfizmom. To v praxi znamená, že sliepka má zobák v farbe tmavej rohoviny, zatiaľ čo u kohúta je zobák žltý. Tento selekčný znak sa využíva v rannom štádiu odchovu pri rozdeľovaní sliepok a kohútov.

Autosexing: Áno. Pri tomto plemene sa uvádza možnosť autosexingu pri jednodňových kuriatkach. Kohútik a sliepočka majú rôzne veľké svetlé fľaky na hlave a sliepočky majú tmavšie beháky.

Povaha: Toto plemeno je označované ako robustné a odolné. Sú to pokojné sliepky, ale aj veľmi zvedavé a vitálne. Obľubujú pohyb po vonku a to aj v nepriaznivom počasí, v mraze a daždi. Nie sú veľmi lietavé, obvykle nepreletujú ploty vyššie ako 1,2 metra.

Amroksky je možné doporučiť aj chovateľom začiatočníkom a pre ich odolnosť proti poveternostným podmienkam i do vyšších oblastí.



Štandard plemena Amroks pre výstavy

EE : Amrocks

ČR : Amroks


Pôvod : Nemecko

Chovateľský zámer : vitálna, rýchlo rastúca kura s viacročnou vysokou znáškou a dobrou mäsovou produkciou. Jednodňové kurčatá sú rodofarebné, obe pohlavia sú najneskôr do 5. týždňov plne operené.

Požaduje sa : silná, stredne dlhá, stredne vysoko stavaná, zavalitá kura so širokým chrbtom, s plnými hlbšími prsiami. Perie dobre priliehajúce. Trup sliepky má tvar ležiaceho zvonu s plným bruchom.

Čo je nežiadúce : očividné nedostatky vo vitalite a výkonnosti, mdlé správanie, malý telesný rámec, všetky znaky príbuzné s vlaškou.


Celkový vzhľad a plemenné znaky

Kohút

Hmotnosť : 3 až 4 kg

Hlava : primerane veľká

Zobák : krátky, silný, mierne prehnutý, žltý. Vyraďujúce chyby : dlhší, špicatý zobák.

Oči : veľké, vystupujúce, živé, červenkasto hnedé. Vyraďujúce chyby : hlboko ležiace alebo matné.

Hrebeň : jednoduchý, stredne veľký, pevný, rovný a vzpriamený so 4 až 6 zubami vpredu a vzadu trochu menšími, pri bočnom pohľade polo oválny, jemného tkaniva, zástavica k zátyliu celkom neprilieha.

Ušnice : podlhovasté, hladké, červené.

Laloky : primerane dlhé, hladké, jemného tkaniva.

Tvár : hladká, červená.

Krk : stredne dlhý s bohatým závesom.

Prsia : dobre zaoblené, široké, hlboké.

Trup : stredne dlhý, široký, hlboký, plný. Vyraďujúce chyby : kratší, útlejší, malý.

Chrbát : stredne dlhý, široký v celej dĺžke, plochý na pleciach, od krku k sedlu takmer vodorovný s bohatým sedlovým závesom.

Krídla : stredne veľké, dobre priliehajúce, ručné a ramenné letky široké, krídlové oblúky prekryté perami pŕs.

Chvost : stredne dlhý, mierne široký, kormidlové perá prekryté kosierikmi, nesený v tupom uhle (45 °C) bez ostrého odseku.

Stehná : stredne dlhé, dobré operené, osvalené.

Beháky : stredne dlhé, hladké, žlté, široko stojace. Vyraďujúce chyby : príliš vysoký alebo úzky postoj, von šupinaté.

Prsty : rovné, dobre roztiahnuté. Vyraďujúce chyby : pridlhé pazúriky.

Perie : mierne širšie, podsada hustá.


Sliepka

Hmotnosť : 2,5 až 3 kg

Sliepka zodpovedá až na pohlavím podmienené rozdiely kohútovi, trup stredne dlhý, široký, prsia hlboké, brucho plné a hlboké, krk pomerne tenký, bez ostrého odseku, prechádzajúci do chrbta, chrbtová línia prechádza plynulo do chvosta bez ostrého prechodu, kormidlové perá stredne dlhé, mierne vyčnievajú z krycieho operenia chvosta, tmavý nádych na behákoch tak ako aj vyblednutá žltá pri plnej znáške nie sú chybami.

Vyraďujúce chyby : slabo vyvinuté brucho.


Znáška v 1. roku : 220 vajec

Hmotnosť násadových vajec : 58 g

Farba škrupiny : hnedá, hnedožltá

Veľkosť obrúčky : 1,0 - 22; 0,1 - 20


Farba a kresba

Krahulcovitá :

Základná farba čierna s hrubými sivobielymi pruhmi, ktoré paralelne a pravidelne prebiehajú cez celé operenie. Pri kohútovi v rovnakej šírke ako základná farba, pričom počet pruhov závisí od veľkosti pera. Každé pero končí čiernym špicom, čím vzniká uzavretý pruhovaný obraz. V podsade musí pruhovanie prechádzať až do stvolu pera. Pri sliepke je čierna základná farba približne dvakrát taká široká ako sivobiele pruhovanie a preto je sliepka tmavšia ako kohút.

Vyraďujúce chyby : viac ako jedno úplne čierne pero v ručných alebo ramenných letkách alebo kormidlových perách, každé úplne biele pero, podsada bez pruhovania alebo s príliš úzkym pruhovaním, každý mosadzný lesk na kohútoch alebo silný mosadzný lesk pri sliepkach a ostrý prechod v pásikovaní.