Caridina babaulti

From Wiki
Revision as of 22:00, 6 February 2015 by Admin (Talk | contribs) (Variety)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Druh sladkovodnej krevetky pochádzajúcej z centrálnej Indie, južného Iránu a Iraku. Veľkosť dospelej krevety sa uvádza v rozmedzí 30 - 40 mm, pričom samice rovnakého veku bývajú väčšie ako samci. Sú to všežravce. V akvaristike sa pod označením C.babaulti dá nájsť viacero farebných variet. Niektoré zdroje udávajú, že tieto krevetky značne prispôsobujú farbu tela okoliu a vedia ju meniť od zelenej po červenú.

Variety


Pôvod

Uvádzajú sa dva poddruhy. Caridina babaulti ssp. babaulti pochádzajúca z Indie a Caridina babaulti ssp. basrensis s pôvodom v Iráne a Iraku. Taxonómia ešte nie je celkom ujasnená, môže sa jednať o dva poddruhy jednoho druhu aj o samostatné druhy.

Umiestnenie

Ako vhodné parametre sa udáva:

crusta-fauna.org: GH: 8 - 20 °dGH, pH: 6.8 - 7.5, Teplota: 24 - 28 °C.

Správanie

Potrava

Sú to podobne ako iné druhy príbuzných krevetiek všežravce. Tieto krevetky sa označujú ako riasožravé. Preferujú rastlinnú zložku a riasy. Inak o potrave platí podobné ako u ostatných druhov napr. Neocaridina davidi, Caridina cantonensis

Rozlíšenie pohlavia

Samec 3 cm, Samica 4 cm. U dospelých kreviet sú samce oproti samiciam štíhlejšie. Samice su robustnejšie, guľatejšie.

Chov

Pri tomto druhu sú uvádzané pomerne rozporuplné údaje. Jedna skupina zdrojov uvádza, že tento druh má larválne vývojové štádium. Druhá skupina zdrojov uvádza, že vývoj je priamy bez larválneho štádia. Mladé krevetky sú údajne extrémne malé (menšie ako napr. Neocaridina davidi, Caridina cantonensis). Pre úspešný odchov sa odporúča staršia ustálená nádrž s dnom pokrytým vrstvou detritu.

Kombinácia s inými druhmi v nádrži

Tieto krevetky sa označujú za veľmi mierumilovné. Neodporúča sa ich chovať spolu s rybkami. S inými druhmi (napr. Neocaridina davidi, Caridina cantonensis) sa nekríži, je možné ich držať v jednej nádrži. Pri pokuse o odchov je vhodnejšia samostatná nádrž, vzhľadom na špecifické nároky C.babaulti.

Dostupnosť

Zdroje

IUCN Red list - Caridina babaulti

crusta-fauna.org - Caridina cf.babaulti