Caridina cantonensis: Difference between revisions
(→Pôvod) |
(→Pôvod) |
||
Line 40: | Line 40: | ||
V prirodzenom prostredí dochádza k rozmnožovaniu iba počas dažďovej sezóny a samica má počas tejto sezóny v závislosti od lokálnych špecifík mladé 1 až 3 krát. | V prirodzenom prostredí dochádza k rozmnožovaniu iba počas dažďovej sezóny a samica má počas tejto sezóny v závislosti od lokálnych špecifík mladé 1 až 3 krát. | ||
Vlhká sezóna odpovedá jarnému obdobiu - mesiace marec až máj. V tomto období je veľa zrážok, oblačné počasie a značne rozkolísané teploty. | |||
Teplotné priemery pre Hong Kong sú nasledovné : | |||
{| class="wikitable" | |||
| '''Mesiac''' || '''Priemerná teplota vzduchu''' | |||
|- | |||
| Jan || 16.5-22.6°C | |||
|- | |||
| Feb || 17.0-22.9°C | |||
|- | |||
| Mar || 19.2-24.4°C | |||
|- | |||
| Apr || 21.8-27.0°C | |||
|- | |||
| May || 24.1-28.9°C | |||
|- | |||
| June || 26.2-32.2°C | |||
|- | |||
| July || 26.8-32.4°C | |||
|- | |||
| Aug || 26.8-32.1°C | |||
|- | |||
| Sep || 25.8-31.1°C | |||
|- | |||
| Oct || 22.7-29.8°C | |||
|- | |||
| Nov || 19.8-24.1°C | |||
|- | |||
| Dec || 16.9-23.2°C | |||
|} | |||
== Umiestnenie == | == Umiestnenie == |
Revision as of 16:21, 15 March 2014
Druh sladkovodnej krevetky pochádzajúcej z tečúcich vôd južnej Číny i vrátane Hong Kongu. Z pôvodných divožijúcich foriem boli vyšľachtené viaceré farebné variety chované v akváriách.
- tzv. "Bee" variety:
- tzv. "Tiger" variety:
Pôvod
Caridina cantonensis je krevetka pochádzajúca z tokov južnej Číny a Hong Kongu. Jednotlivé populácie sú v tokoch prirodzene oddelené prírodnými prekážkami ako sú napríklad vodopády i ľudskou činnosťou vytvorenými, ako napr. hrádze, priehrady. Oddelené populácie sa vyznačujú medzi sebou pomerne značnou genetickou rozdielnosťou (">50% z celkovej genotypovej variancie"), v rámci jednej populácie je táto rôznorodosť nízka. ("≤20% z celkovej genotypovej variancie") I pri oddelených populáciách sa však jedná stále o jeden a ten istý druh, schopný rozmnožovania pri jedincoch z rôznych oblastí. Rozdiely v populáciách sú väčšie v horných častiach tokov, tu sa vyskytujú špecifické populácie. V dolných častiach tokov a v sútokoch riek sa špecifiká strácajú.
Dĺžka života u divokožijúcich jedincov sa pohybuje medzi 17. - 22. mesiacmi.
Sú všežravé, pričom hlavnú zložku potravy tvorí rastlinná. Potravu tvorí:
- 40 - 60 % - Periphyton - mix rias, cyanobaktérií, mikróbov, detritu
- 20 - 50 % - jemný organický materiál ( fine particulate organic matter (FPOM)) - zjednodušene - organické čiastočky v rôznom štádiu rozkladu menšie ako 1 mm
- < 20 % - listový opad
V prirodzenom prostredí dochádza k rozmnožovaniu iba počas dažďovej sezóny a samica má počas tejto sezóny v závislosti od lokálnych špecifík mladé 1 až 3 krát. Vlhká sezóna odpovedá jarnému obdobiu - mesiace marec až máj. V tomto období je veľa zrážok, oblačné počasie a značne rozkolísané teploty. Teplotné priemery pre Hong Kong sú nasledovné :
Mesiac | Priemerná teplota vzduchu |
Jan | 16.5-22.6°C |
Feb | 17.0-22.9°C |
Mar | 19.2-24.4°C |
Apr | 21.8-27.0°C |
May | 24.1-28.9°C |
June | 26.2-32.2°C |
July | 26.8-32.4°C |
Aug | 26.8-32.1°C |
Sep | 25.8-31.1°C |
Oct | 22.7-29.8°C |
Nov | 19.8-24.1°C |
Dec | 16.9-23.2°C |
Umiestnenie
Správanie
Potrava
Rozlíšenie pohlavia
Chov
Kombinácia s inými druhmi v nádrži
Dostupnosť
Zdroje
Genetická diverzita Caridina cantonensis v tokoch Hong Kongu (abstrakt)
Intra- a interdruhové rozdiely Caridina sp. v tokoch Hong Kongu (abstrakt)