Hra o tróny (TV seriál)

From Wiki
Revision as of 11:08, 18 August 2013 by Admin (Talk | contribs) (História produkcie)

Jump to: navigation, search

Hra o tróny je americký fantasy televízny seriál produkovaný HBO káblovou televíziou. Vychádza z románovej predlohy Pieseň ľadu a ohňa (A Song of Ice and Fire), ktorej autorom je George R.R.Martin, ktorý sa zároveň podieľa na seriály ako producent, scenárista a kreatívny konzultant. David Benioff a D.B. Weiss vytvorili TV epizódy, pôsobia ako výkonní producenti a scenáristi.


Aktuálne (august 2013) seriál pozostáva z 3.sérií, každá po 10 epizód (30.epizód spolu) Štvrtá séria je natáčaná, vysielanie je plánované na prvú polovicu roku 2014. Produkcia seriálu má základňu v Belfaste, Severné Írsko, hlavne v Paint Hall Studios. Jedná sa o najväčšiu a najdrahšiu TV produkciu v severnom Írsku doteraz. Natáčanie pre seriál sa odohrávalo aj na Malte, Islande, v Chorvátsku a Maroku.


História produkcie

Davidovi Beniofovi poslal agent George R.R. Martina kolekciu prvých štyroch románov zo série (Hra o tróny(A Game of Thrones), Súboj kráľov (A Clash of Kings) , Búrka mečov (A Storm of Swords) a Hostina pre vrany (A Feast for Crows). Sprvoti síce skepticky kvôli fantasy žánru, stal sa Benioff veľkým fanúšikom kníh a pozval svojho priateľa D.B.Weissa, aby spolu vypracovali projekt na sfilmovanie. Najprv zvažovali filmovú adaptáciu, ale uvedomili si, že by to znamenalo stratu väčšiny deja a postáv z kníh. Namiesto toho začali následne pracovať na adaptácii pre televíziu. Stretli sa s George R.R.Martinom a strávili niekoľko hodín diskusiou o projekte. Na Martina zapôsobilo ich nadšenie a aj to, že si už domysleli rozuzlenia niekoľkých kľúčových dejových línií v knihách. Súhlasil s nimi, že seriál by sa dobre hodil pre káblovú spoločnosť HBO, ktorej veľkým fanúšikom Martin už bol.

HBO už v roku 2007 súhlasilo s projektom a začali sa úvodné práce na scenári. V októbri 2008 HBO kúpilo práva na celú sériu a pár týždňov na to objednalo pilotnú epizódu. V priebehu roku 2009 sa obsadzovali jednotlivé úlohy. Peter Dinklage bol prvým formálne obsadeným hercom seriálu. Pilotná epizóda bola bola filmovaná v Severnom írsku a Maroku v októbri a novembri 2009.

HBO oficiálne oznámilo sériu 2. marca 2010. Natáčanie 1. série začalo 23. júla, pričom Malta zamenila Maroko pre zahraničné natáčanie. Niekoľko hercov z pilota bolo vymenených, čo vyžadovalo opätovné natočenie väčšiny z prvého dielu. Natáčanie 1.sezóny bolo ukončené 15. decembra. HBO neskôr potvrdilo, že prvá sezóna mala rozpočet vo výške 60 miliónov dolárov. Prvá sezóna sa vysielala na HBO 17. apríla až 19 júna 2011, vyslúžila si uznanie kritiky a stále rastúce umiestnenie v rebríčkoch obľúbenosti. HBO potvrdilo po odvysielaní prvého dielu, že druhá sezóna bola objednaná.

Výroba 2.sezóny začala 25. júla 2011 a bola ukončená 12. decembra. Malta bola nahradené Chorvátskom pre zahraničné natáčanie, zvyšok doplnkového natáčania sa konal na Islande. Rozpočet na 2.sezónu bol o 15% vyšší než na prvú. Vyžiadalo si to použitie náročnejších sekvencií efektov a použitie CGI figúr ako zlovlkov a drakov. Druhá sezóna sa vysielala od 1 apríla do 3. júna 2012, zožala ďalšie pozitívne kritiky a stúpajúce umiestnenie v rebríčkoch. Do konca druhého ročníka, sa stal projekt treťou najviac úspešnou sériou v histórii HBO, tesne za seriálmi Sopránovci a Pravá krv. Na dôvažok, DVD a Bluray sada 1.sezóny bola vydaná tesne pred prenosom 2.sezóny a ihneď sa stala HBO najpredávanejším vydaním médiá vo jeho histórii.

Zápletka

Veľké rody

Obsadenie


Zdroj: gameofthrones.wikia.com/