Lietajúca špagetová príšera

From Wiki
Jump to: navigation, search

Lietajúca špagetová príšera alebo i Lietajúce špagetové monštrum, Špagetové monštrum (v origináli Flying Spaghetti Monster - skrátene i FSM) je ústredná postava - stvoriteľ - v náboženstve nazývanom pastafariánstvo (Tiež Cirkev Lietajúcej špagetovej príšery). Vzniklo ako reakcia na rozhodnutie školského úradu amerického štátu Kansas, ktorý povolil vyučovanie o stvorení sveta ako rovnocenné evolučnej náuke. Autorom je Bobby Henderson, fyzik, absolvent univerzity v Oregonu.

Popisuje sa tiež ako sociálne hnutie. Aj keď jeho prívrženci popisujú Pastafariánstvo ako pravé náboženstvo, všeobecne sa v médiách vníma ako parodické náboženstvo.

Príslušníci náboženstva se nazývajú pastafariáni. Autor v júni 2005 formálne požiadal, aby bylo pastafariánstvo vyučované ako ďalší rovnocenný predmet. Popularitu získal počas augusta, keď si toho všimlo niekoľko blogov a následne i bežná tlač. V roku 2007 dostal Bobby správu o vyjadrení Marka Coppengera, pastora vyučujúceho na Southern Baptist Theological Seminary v Louisville, ktorý kritizoval pohŕdanie „biblickou vierou“ a označil pastafariánstvo za nesmyselné. V odpovedi Bobby Henderson píše:


„Je mi ľúto, že kresťania považujú vieru, že Lietajúca špagetová príšera stvorila vesmír za „nesmyselnú“, ale, opravte ma, ak se mýlím, kresťania veria, že vesmírná židovská zombia, ktorá bola svojim vlastným otcom, môže nechať človeka žiť večne, pokiaľ budeme jesť symbolicky jej mäso a telepaticky jej povieme, že ju príjímame za svojho pána, čím nás ona zbaví od zla, ktoré je v podstate ľudstva schované preto, že akúsi ženu, která vznikla z rebra, prehovoril hovoriaci had, aby zjedla jablko z magického stromu. A oni si myslia, že predstava, že úbytok pirátov spôsobil globálne oteplovanie, je smiešna ?“ (Úbytok pirátov totiž spôsobuje globálne oteplovanie, které Henderson dokazuje na Somálsku, kde je nejvyšší počet pirátov a vďaka tomu nejmenšia koncentracia CO2 na svete).


Ďalšie detaily, aby sme neopakovali opakované, preberá slovenská wikipédia z anglickej. Viď zdroje.

Osem doporučení

Pastafariáni nemajú Desať prikázání ale len Osem doporučení, ktoré Lietajúca špagetová príšera dala ľuďom:

  1. Bola by som radšej, keby si sa nechoval ako povýšený pokrytecký svätúšik, keď ľuďom kážeš o mojej rezancovitosti.
  2. Bola by som radšej, keby si nezneužíval moju existenciu k útlaku a ovládaniu druhých ľudí a k nepeknému správanie vôbec.
  3. Bola by som radšej, keby si nesúdil ľudí podľa toho, ako vypadajú, ako sa obliekajú, ako hovoria. Buď k nim dobrý, áno?
  4. Bola by som radšej, keby si sa – pochopiteľne s obojstranným súhlasom partnera, ktorý je plnoletý a duševne svojprávny - neoddával ničomu, za čo by ste sa museli hanbiť.
  5. Bola by som radšej, keby si neurážal bigotné, xenofóbne a nenávistné predsudky druhých ľudí... nalačno.
  6. Bola by som radšej, keby si pre moju rezancovitosť nestaval za milióny dolárov kostoly, mešity ani svätyne. Tieto peniaze sa predsa dajú lepšie využiť k boju proti chudobe, vyliečeniu chorôb, k šíreniu mieru a lásky alebo na zaplatenie poplatkov za káblovku.
  7. Bola by som radšej, keby si všetkým stále nerozprával, že s tebou hovorí boh.
  8. Bola by som radšej, keby si sám nerobil druhým, čo sám nechceš, aby robili oni tebe. Trebárs aby si nerobil také tie veci, ku ktorým je potrebný kožený oblečok a veľa lubrikantu. Ibažeby s tým druhá strana (viď bod 4) súhlasila.

Zdroje