VLAŠKA

From Wiki
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Vlaška je nosivé plemeno sliepky ľahkého typu, vzniklo podobne ako Leghornka. Toto plemeno (Vlaška) sa uvádza ako o čosi odolnejšie.

Znáška 180 vajec (160 - 200)
Hmotnosť vajca 55 g / * 60-63g
Farba škrupiny biela až svetlo krémová
Hmotnosť kohúta 2000 - 3000 g / * 2,2-2,6 kg
Hmotnosť sliepky 1500 - 2000 g / * 2,0-2,4 kg
* Malík


Pôvod plemena

Pôvod plemena sa dá odvodiť z talianska, kde boli tieto sliepky vyšľachtené z miestnych populácií dedinských sliepok a následne boli ešte prešľachtené v Nemecku. Sú príbuzné Leghornkám. Vo svete bolo vyšľachtených niekoľko typov týchto sliepok (anglický, nemecký, americký), odlišujú sa hlavne hrebeňom a chvostom. V anglicky hovoriacich krajinách sú sliepky, ktoré u nás voláme vlaškami označované ako "nemecký typ leghornky". V čechách a na slovensku sa zaužívalo odlišovať Vlašky a Leghornky


Názov plemena Vlaška bol zrejme u nás prevzatý z češtiny, kde sa slovo Vlach / Vlaška používalo aj ako staré české označenie pre taliana (pochádzajúceho z talianska).

Farebné rázy

Vlaška je chovaná vo veľkom množstve farebných rázov, ktorých je viac než 20. Chovajú sa s listovým i ružicovým hrebeňom. Za najlepšiu nosnicu býva označovaná Vlaška jarabičia, u ostatných rázov je znáška nižšia.


Rázy s listovým hrebeňom:

Rázy s ružicovým hrebeňom:

Povaha

Vlašky sú veľmi temperamentné vtáky a radi lietajú. Ak majú k dispozícii dostatočne veľký výbeh, problémy s prelietavosťou sa minimalizujú.

Colorsexing

Kurčatá jarabičej, farborodej a modropásikavej vlašky sú nositeľmi colorsexingového faktora operenia. Je teda možné podľa operenia odlíšiť kohútiky od sliepočiek prvý deň po vyliahnutí.

Úhorovitý pás kurčiat jarabičej a farborodej vlašky tiahnúci sa od koreňa zobáka až po chvost je na temene a čiastočne v záhlaví u kohútikov prerušený, u sliepočiek je celistvý.

Kohútiky modropásikavej vlašky sa liahnu celé čierne, majú na temene a čiastočn v záhlaví väčšiu bielu škvrnu. Tento znak sa prenáša aj na potomstvo pri krížení sliepok modropásikavej vlašky s kohútmi, ktorí sú nositeľmi zlatého faktora "s".

Zdroje

cs.wikipedia.org/wiki/Vlaška

Szch Geča

Klub chovatelů vlašek

Slepice.info

Ing.Vladimír Malík, Atlas malých hospodárskych zvierat, 1990 Príroda, Bratislava