AMROX

From Wiki
Revision as of 10:40, 9 December 2013 by Admin (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search
Kŕdeľ Amroks; Autor: Mirka Rueda Rodriguez http://www.mirkawolf.com/
Kohút Amroks; Autor: Mirka Rueda Rodriguez http://www.mirkawolf.com/

Tiež sa u nás uvádza ako Amroks, Amrokska, v anglicky a nemecky hovoriacich krajinách je to Amrock, čo je zrejme aj pôvodný a správny názov (Amrock vzniklo zrejme ako skratka z "American Rock").

Znáška 200 vajec
Hmotnosť vajca 60 g
Farba škrupiny hnedá
Hmotnosť kohúta (3000) 3500 - 4000 (4500) g
Hmotnosť sliepky 2500 - 3000 (3500) g

Jedná sa o Stredne ťažké mäsovonosivé plemeno. Chová sa iba v jednom modrosivom pásikavom farebnom ráze.

Krajina pôvodu: Nemecko

Pôvod: Amrock plemeno bolo vyšľachtené z rovnakého materiálu ako tzv. Plymouth Rock (PLYMUTKA). Obe môžu byť svojim spôsobom považované za jedno plemeno s dvoma podtypmi: Plymouth, ktoré bolo pôvodne na začiatku chované za účelom výstav a Amrock, ktoré bolo od začiatku vzniku plemena až do času cca pred 40 rokmi (teda cca 1970) chované hlavne pre svoje úžitkové vlastnosti. Pri Amrock bol vzhľad dlhú dobu úplne nepodstatný.

Po druhej svetovej vojne boli poslané z USA úžitkové pásikavé sliepky do Nemecka ako pomoc pri obnove krajiny. Keďže tieto sliepky sa značne líšili od britských, resp. európskych pásikavých sliepok, štandardizovali sa v roku 1958 ako nové plemeno pod názvom "Amrock"

Do roku 1950 bola Amrock veľmi populárna ako úžitková sliepka a bola chovaná aj komerčne po celom svete. Medzičasom však boli vyšľachtené úžitkovejšie znáškové hybridy a keďže tieto sa stali v hydinárskom priemysle ziskovejšími, Amrock zostal ako plemeno pre malochovateľov. Títo vylepšili typ a farbu a v súčasnosti tieto zvieratá, čo sa týka krásy sú porovnateľné s Plymouth Rock plemenom.


Farba peria: Základná farba operenia je čierna so širšími sivobielymi pásmi,ktoré prebiehajú cez telo priečne. U kohúta je sivobiely pás rovnako široký ako čierny pás.U sliepok je biely pás užší (čierny pás je zhruba dvakrát širsí ako svetlý),preto sa sliepka zdá tmavšia ako kohút. Šírka pásov závisí od velkosti peria na jednotlivých čaastiach tela. Základ pásikovania je v priečnej pásikavej kresbe peria, pri čom na každom pere je čierny hrot. Vďaka rozdielu v sfarbení možno pomerne skoro rozoznať svetlejších kohútikov od tmavších sliepok.

Autosexing: Áno. Pri tomto plemene sa uvádza možnosť autosexingu pri jednodňových kuriatkach. Kohútik a sliepočka majú rôzne veľké svetlé fľaky na hlave a sliepočky majú tmavšie beháky.

Povaha: Toto plemeno je označované ako robustné a odolné. Sú to pokojné sliepky, ale aj veľmi zvedavé a vitálne. Obľubujú pohyb po vonku a to aj v nepriaznivom počasí, v mraze a daždi.