PLYMUTKA

From Wiki
Jump to: navigation, search

Tiež sa u nás uvádza ako Plymutka, v anglicky hovoriacich krajinách je to Plymouth Rock (Plymouth Rocks), čo je zrejme aj pôvodný a správny názov.

Znáška 160-200 vajec
Hmotnosť vajca 58-59 g
Hmotnosť kohúta 2900 - 4000 g
Hmotnosť sliepky 2300 - 2900 g

Stručný popis

Jedná sa o Stredne ťažké mäsovonosivé plemeno. Chová sa vo viacerých farebných rázoch. Najpopulárnejšie sú pásikavé, biele a žlté. Ostatné sú zriedkavejšie.

Pásikavé Plymutky tvoria základ chovu mnohých komerčných znáškových hybridov . Biele Plymutky sú v materskej línii používané v chove výkrmových kurčiat.

Dobre znášajú aj drsnejšie podmienky, hodia sa i do podhosrkých oblastí.

Krajina pôvodu

USA

Pôvod

Plemeno bolo vyšľachtené z rovnakého materiálu ako AMROX. Obe môžu byť považované za jedno plemeno s dvoma podtypmi: Plymouth Rock, ktoré bolo pôvodne na začiatku chované za účelom výstav a Amrock, ktoré bolo od začiatku vzniku plemena až do času cca pred 40 rokmi (teda cca 1970) chované hlavne pre svoje úžitkové vlastnosti.

História plemená nie je presne známa. Historické zdroje nie sú jednoznačné v tom, kto presne prvý vytvoril prvé Plymutky a ktoré plemená boli použité pri šľachtení. Názov plemená dáva napovedať, kde vzniklo, avšak i to je predmetom diskusií.

Prvé Plymutky boli pásikavé, avšak neboli to zrejme pásiky ako ich poznáme dnes, najrannejšie obrázky zobrazujú iba veľmi hrubo nejasné pásikovanie. Všetky prvé vtáky boli ťažké veľké sliepky. Všeobecne sa uvádza, že boli vyšľachtené v severovýchodnej časti USA - New England. Niekoľko jednotlivcov si pripisuje zásluhy na plemene, uvádza sa kríženie viacerých pôvodných starých plemien - napr. Dominique, Čierna Java, Kočínky (Cochins). Dr. John C. Bennett (1804–1867) ich ako prvý vystavil pod menom "Plymouth Rocks" - Plymutské skaly - v Bostone v roku 1849. Zrejme samostatná línia bola prezentovaná v roku 1869 od D. A Upham z Massachusetts, ktorý použil plemeno Dominique. Tieto dve línie párené navzájom sú najpravdepodobnejšími predkami. Možno ešte jedna ďalšia línia uvádzaná z roku 1847.

Farba

Plymutky sa chovajú v niekoľkých farebných rázoch

  • Biela
  • Žltá
  • Čierna
  • Modrá
  • Pásikavá
  • Jarabičia
  • Biela kolumbijská
  • Tmavo vlnitá

Autosexing

Áno, tzv. Colorsexing, za podmienok nižšie.

Materské línie plymutiek sa stali východiskovým plemenom pre šľachtenie farebne sexovateľných mäsových hybridov (brojlerov). Biela plymutka je nositeľom strieborného "S" faktoru. Preto sa sliepky (materské línie) používajú v kombinácii s otcovskou líniou (kohút ako nositeľ zlatého "s" faktoru) za účelom získania farebne sexovateľného potomstva. Farba sa na potomstvo prenáša vždy krížom. To znamená, že kohútikovia budú pre takejto kombinácii rodičov biely a sliepočky tmavé po otcovi. Pásikavé plymutky sú nositeľom pásikavého "B" faktoru. Materské línie pásikavých plymutiek sa používajú v kombinácii s otcovskými, ktoré sú nositeľom zlatého "s" faktoru. Podobne ako v prvom spomenutom prípade i tu vzniká farebne sexovateľné potomstvo, kde sa farba prenáša z rodičov krížom.

Povaha

Sliepky i kohúty bývajú kľudné a znášanlivé voči ľuďom i iným domácim zvieratám. Sliepky bývajú dobrými kvočkami. Nie sú dobrými letcami a nezvyknú preletúvať. Nie je preto potrebné vysoké oplotenie.

Zdroje

ifauna.cz Plymutka

Wikipedia - Plymouth rock chicken (Anglicky)

plymouth-rock-poultry.co.uk